OpenAI’den kovulmuştu, yeniden şirkete dönmesini istiyorlar

Son yılların öne çıkan teknolojisi yapay zekâ özellikle de OpenAI şirketi ile daha da dikkat çekti. Ancak şirket şu sıralar son derece çalkantılı bir dönemden geçiyor.

Altman, cuma günü aniden kovuldu ve teknoloji dünyasının en sıcak startup’ı bir krize sürüklendi. Şimdi de OpenAI yönetim kurulu, Sam Altman ile CEO olarak geri dönmesi için görüşmeye başladı.

Konuya yakın kaynakların anlattığına göre; cuma günü yönetim kurulu tarafından herhangi bir bildirimde bulunmaksızın aniden kovulan Altman’ın geri dönme konusunda kararsız olduğu ve önemli yönetim değişiklikleri isteyeceği söyleniyor.

KRİZ ÜSTÜNE KRİZ

Altman’a yakın bir kaynak, yönetim kurulunun Altman ile Brockman’ın geri dönmesine izin verdiğini, ancak o zamandan beri sadece bu durumun sadece konuşulduğunu ve birçok OpenAI çalışanının istifaya hazırlandığını söyledi. Altman ayrılmaya ve yeni bir şirket kurmaya karar verirse, bu çalışanların da onunla birlikte gideceği düşünülüyor.

OpenAI’nin eski yönetim kurulu başkanı Greg Brockman da Altman’ın görevden alınmasından saatler sonra istifa etti ve ikili arkadaşlarıyla ve yatırımcılarla başka bir şirket kurma konusunda görüşmelere bile başladı. Bu iki büyük ismin şirketten ayrılmasıyla beraber bazı kıdemli araştırmacılar da cuma günü istifa etti ve OpenAI’ye yakın kişiler daha fazla ayrılığın da yolda olduğunu söylüyor.

RAKİPLERİ İÇİN FIRSAT

OpenAI’nin en büyük yatırımcısı Microsoft, Altman’ın kovulmasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada şirketin yapay zekâ firmasıyla olan ortaklığına bağlı kaldığını söyledi. Şirketin yüzü ve yapay zekânın en öne çıkan sesi olarak Altman’ın görevden alınması, rakiplerin ChatGPT’nin benzeri görülmemiş yükselişini yakalamak için yarıştığı bir dönemde OpenAI’nin geleceğini belirsizliğe sürüklüyor.

OpenAI’nin mevcut yönetim kurulu, baş bilim insanı Ilya Sutskever, Quora CEO’su Adam D’Angelo, eski GeoSim Systems CEO’su Tasha McCauley ve Georgetown Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nin strateji direktörü Helen Toner’den oluşuyor. Geleneksel şirketlerin aksine yönetim kurulunun görevi, hisse değerini en üst düzeye çıkarmak değil ve hiçbiri OpenAI’de öz sermayeye de sahip değil.

Birçok kaynağa göre, OpenAI’nin kurucu ortağı ve araştırmacılarına liderlik eden Sutskever, bu hafta Altman’ın gönderilmesinde etkili oldu.

“GERİ DÖNDÜM BİLE”

Yönetim kurulunun Altman’ın dönmesi için görüşmeler yaptığı konuşulurken eski adı Twitter olan X’te Altman’ın “Döndüm bile” diye attığı tweet olay oldu. Ancak Reuters’ın haberine göre Sam Altman’ın OpenAI CEO’su olarak geri döndüğünü söyleyen uyarı, X’teki paylaşımın doğrulanmamış bir hesap tarafından yayınlanması ve tarihinin eski olması haberlerin asılsız olduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x